ЯПОНСЬКА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ ТА ЛЬВІВЩИНИ, ЗОКРЕМА

10 квітня 2025 року Львів з робочою поїздкою відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме. В рамках першого візиту на Львівщину іноземний гість зустрівся з керівництвом регіону та Представництва.

Japan_3

Висловлено вдячність японській стороні за всебічну підтримку, яку Токіо надає Україні від початку повномасштабного вторгнення росії. Варто відзначити, що Японія є одним із найбільших донорів України, – лише у 2024 році країна надала понад 4,2 млрд доларів допомоги. Масаші Накаґоме зі свого боку підкреслив, що Японія і надалі залишатиметься на боці України, підтримуючи її територіальну цілісність, розвиток та відновлення.
Обговорено нові напрямки співпраці, зокрема у сферах медицини, енергетики, освіти, реабілітації та культури. Окрему увагу приділено проектам, які реалізовуються безпосередньо на Львівщині, серед яких будівництво восьмиповерхового хірургічного корпусу медичного центру Unbroken, архітектором якого є всесвітньо відомий японський архітектор Шигеру Бан.
«Я дуже зацікавлений у розвитку української енергетики та інновацій. Я знаю, що в Україні є багато ІТ-компаній, кластерів, промислових підприємств. Я дуже сподіваюся, що зможу відвідати деякі з них. Наприклад, компанія Fuji-Kura вже працює тут, і я сподіваюся, що ми зможемо налагодити ще більше співпраці між українськими та японськими компаніями. Це важливо для обох сторін. Ми не плануємо змінювати нашу позицію – Японія продовжуватиме підтримувати Україну», – зауважив Масаші Накаґоме.Japan1Також порушено гуманітарні ініціативи в межах японської Програми «Кусаноне». Львівщина зі своєї сторони вже подала до керівництва згаданого проекту соціально важливі потреби, а саме – закупівлю обладнання для мікробіологічної лабораторії обласного центру контролю хворіб та полісомнограф для університетської лікарні ЛНМУ ім. Данила Галицького.
Керівник регіону відзначив, що згадані ініціативи не просто покращують умови медичного обслуговування, натомість – рятують життя. Відповідно такі програми, як «Кусаноне», не є формальною допомогою, а реальними змінами на місцях.
У ході зустрічі сторони також обговорили стан внутрішньо переміщених осіб. Станом на 7 квітня на Львівщині перебуває 205 223 ВПО, серед яких понад 50 тисяч дітей, понад 9,5 тисяч людей з інвалідністю та майже 31 тисяча пенсіонерів.
«Четвертий рік великої війни. Втома, втрати, очікування і ро

japan2

зчарування — усе це відчуває кожна українська родина. Але ми тримаємося. Львівщина — один з регіонів, що від самого початку війни бере активну участь у мобілізації, у підтримці армії. Ми віримо: справедлива мобілізація, сильна економіка та підтримка міжнародних партнерів допоможуть вистояти», – додав очільник області.
Також під час зустрічі йшлося про розвиток професійної освіти та співпрацю з японськими компаніями.
«Ми бачимо великі перспективи в розвитку професійних навчальних центрів. Особливо актуальною є співпраця з японськими автомобільними компаніями: багато японських машин, закуплених волонтерами, сьогодні працюють на фронті, і вони постійно потребують ремонту. Ми могли б організувати ремонти саме на базі наших навчальних центрів — це дало б змогу молоді здобувати практичні навички, військовим отримувати якісно відновлену техніку, а також це була б популяризація японських автомобілів. Така співпраця могла б стати взаємовигідною і справді ефективною», – зауважив Максим Козицький.
Сторони також обговорили розвиток системи реабілітації ветеранів, медицини, освіти та сферу медичного туризму.
«Ми дуже зацікавлені у партнерстві з навчальними клініками Японії та обміні досвідом у сфері реабілітації. На базі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького сформовано Першу університетську лікарню. Для цього до структури університету було приєднано два місцеві госпіталі — обласний та залізничний.
Щодо ветеранів – це окрема велика тема. Нам потрібно створити для них робочі місця, реабілітаційні програми, і ми готові вчитися у тих, хто має досвід, зокрема у Японії. Запрошуємо японських фахівців і також готові відправляти українських експертів до Японії для обміну досвідом», – додав Максим Козицький.
Зазначалося також, що в області триває робота над регіональним планом управління відходами і, відповідно, є зацікавленість у вивченні японського досвіду, який може стати корисним для впровадження ефективних рішень.
Культурне життя, попри війну, також залишається пріоритетом. Учасники зустрічі згадали вже налагоджену співпрацю Японії з театром ім. Марії Заньковецької — та висловили сподівання на розвиток нових спільних культурних ініціатив.
Представник МЗС України у Львові Андрій Грушко запропонував японській стороні вивчити можливість призначення в регіоні почесного консула Японії. Масаші Накаґоме подякував за ініціативу та пообіцяв розглянути цю пропозицію.
Висловлено сподівання на подальшу плідну співпрацю між Львівщиною та Японією, особливо у сферах медицини, соціального захисту та інфраструктури.