ОКРУГ ПРЕДСТАВНИЦТВА
#

«Забарвлене сонячне світло» – відкриття виставки вітражів Мікші Рота

26 листопада 2019 року у Львівському Палаці мистецтв відбулось урочисте відкриття виставки «Забарвлене сонячне світло» Мікші Ровта (1865-1944), засновника і директора найбільшої угорської інноваційної майстерні у стилі модерн і арт-деко вітражного та мозаїчного мистецтв. Експозиція виставки була реалізована за підтримки Міністерства зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини, організаторами заходу стали Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді, Почесне консульство  Угорщини у м. Львові та Товариство культури Львівських угорців за сприяння Представництва МЗС України у Львові.

З вітальним промовами до учасників заходу звернулися голова Львівської обласної ради О.Ганущин, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації І.Собко, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайло,  Почесний консул Угорщини у Львові Лариса Малех та Голова Товариства культури львівських угорців Ґабор Сарваш.

Участь у згаданому заході взяли представники ЛОДА, ЛОР, ЛМР, генеральних та почесних консульств у Львові, товариств національних меншин Львівщини, Товариства культури львівських угорців, Львівського товариства вітражистів, викладачі та студенти Львівської національної академії мистецтв, а також Представник МЗС України у Львові В.Войнаровський та радник Представництва К.Терек-Медвецькі.

 

Мікша Рот (1865-1944)  заснував перший в Угорщині незалежний «інститут вітражистів». Його твори відносяться до стилів історизму, модерн та арт-деко.

Мікша Рот отримав численні національні та зарубіжні відзнаки: спочатку в 1898 році він першим був нагороджений Державною золотою медаллю в галузі декоративно-прикладного мистецтва, срібною на Всесвітній виставці в Парижі в 1900 році та золотими медалями на Всесвітній виставці в Турині в 1902 році та Сент-Луїсі в 1904 році.  На батьківщині він отримав звання лицаря ордену Франца Йосифа, а потім звання радника прем’єр-міністра. Італійський король нагородив його золотою медаллю за новацію мозаїчної техніки. Десятиліттями він був віце-президентом (короткочасно президентом) Угорської асоціації прикладних мистецтв і був активним членом численних асоціацій художників і мистецтв (включаючи гільдію Штайндла).  

Його вітражі прикрашають, серед багатьох інших, будівлю угорського парламенту, палац Грешама (нині готель «Чотири сезони»), колишній Австро-Угорський банк (тепер Угорський національний банк), Музичну Академію, та багато інших громадських і житлових будівель.

Також відомі його мозаїчні твори: найбільша публічна мозаїка Будапешта на площі Сервіто (на фасаді будинку колишнього Турецького банку); Рот (на основі спільних планів із художником Жігмоном Вайдою) розробив мозаїки купальні Сечені та мавзолею Імре Деака і Лайоша Кошута, а також мозаїки аркади кладовища на вулиці Фіумеї виконані в майстерні Рота.

RothMiksa_stained glass2

IMG-b2f73ca6f21379e2cd71d5a19462aac0-V IMG-c49946946b1b2a14229732fb3925c09f-V