Офіційний веб-сайт Представництва МЗС України у Львові
Консульський округ установи охоплює: Львівську, Волинську, Тернопільську, Рівненську області
КОНТАКТИ
- м. Львів, 79008, Україна, вул. Винниченка,18
- тел. (032) 235 64 78, факс (032) 235 62 55
- e-mail: 716@mfa.gov.ua mfa_lv@mfa.gov.ua
Економіка
«Забарвлене сонячне світло» – відкриття виставки вітражів Мікші Рота
26 листопада 2019 року у Львівському Палаці мистецтв відбулось урочисте відкриття виставки «Забарвлене сонячне світло» Мікші Ровта (1865-1944), засновника і директора найбільшої угорської інноваційної майстерні у стилі модерн і арт-деко вітражного та мозаїчного мистецтв. Експозиція виставки була реалізована за підтримки Міністерства зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини, організаторами заходу стали Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді, Почесне консульство Угорщини у м. Львові та Товариство культури Львівських угорців за сприяння Представництва МЗС України у Львові.
З вітальним промовами до учасників заходу звернулися голова Львівської обласної ради О.Ганущин, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації І.Собко, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайло, Почесний консул Угорщини у Львові Лариса Малех та Голова Товариства культури львівських угорців Ґабор Сарваш.
Участь у згаданому заході взяли представники ЛОДА, ЛОР, ЛМР, генеральних та почесних консульств у Львові, товариств національних меншин Львівщини, Товариства культури львівських угорців, Львівського товариства вітражистів, викладачі та студенти Львівської національної академії мистецтв, а також Представник МЗС України у Львові В.Войнаровський та радник Представництва К.Терек-Медвецькі.
Мікша Рот (1865-1944) заснував перший в Угорщині незалежний «інститут вітражистів». Його твори відносяться до стилів історизму, модерн та арт-деко.
Мікша Рот отримав численні національні та зарубіжні відзнаки: спочатку в 1898 році він першим був нагороджений Державною золотою медаллю в галузі декоративно-прикладного мистецтва, срібною на Всесвітній виставці в Парижі в 1900 році та золотими медалями на Всесвітній виставці в Турині в 1902 році та Сент-Луїсі в 1904 році. На батьківщині він отримав звання лицаря ордену Франца Йосифа, а потім звання радника прем’єр-міністра. Італійський король нагородив його золотою медаллю за новацію мозаїчної техніки. Десятиліттями він був віце-президентом (короткочасно президентом) Угорської асоціації прикладних мистецтв і був активним членом численних асоціацій художників і мистецтв (включаючи гільдію Штайндла).
Його вітражі прикрашають, серед багатьох інших, будівлю угорського парламенту, палац Грешама (нині готель «Чотири сезони»), колишній Австро-Угорський банк (тепер Угорський національний банк), Музичну Академію, та багато інших громадських і житлових будівель.
Також відомі його мозаїчні твори: найбільша публічна мозаїка Будапешта на площі Сервіто (на фасаді будинку колишнього Турецького банку); Рот (на основі спільних планів із художником Жігмоном Вайдою) розробив мозаїки купальні Сечені та мавзолею Імре Деака і Лайоша Кошута, а також мозаїки аркади кладовища на вулиці Фіумеї виконані в майстерні Рота.