ГОЛОВА САЕЙМИ ЛАТВІЇ ЕДВАРДС СМІЛТЕНС ВІДВІДАВ ЛЬВІВ

 

 

15 січня 2023 року Львів відвідав Голова Саейми Латвійської Республіки Едвардс Смілтенс у рамках свого візиту в Україну. Високого латвійського гостя прийняли керівництво Львівщини та Представництва МЗС України у Львові.

Під час зустрічі висловлено вдячність латвійській стороні за підтримку України в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність, а також за всебічне сприяння на міжнародній арені процесу вступу України до Європейського Союзу та НАТО, гуманітарну, фінансову та військову допомогу. Латвія визнала дії російських загарбників геноцидом українського народу, а саму росію – країною-спонсором тероризму. Щодо Львівщини, то з часу нанесення масованих ракетних ударів на енергетичну інфраструктуру, латвійський благодійний фонд надав школам, дитячим садочкам та лікарням Львова генератори для безперебійної роботи. Через Львівщину до інших регіонів надходять тонни гуманітарних вантажів, продовольства з Латвії. Окрім цього, десятки дітей військовослужбовців та дітей-сиріт мали змогу відпочити в дитячих таборах, організованих у Латвії. Медичні заклади області отримують ефективну гуманітарну й технічну допомогу, що в часі війни є безцінною. Латвія є надійним другом України у боротьбі за її свободу.

Едвард Смілтенс запевнив, що Латвія і надалі готова допомагати Львівщині у реабілітації постраждалих внаслідок повномасштабної війни.

Керівнику Литовського Саейму надано інформацію щодо ситуації на Львівщині, нагальні потреби з огляду на велику кількість внутрішньо переміщених осіб (в області офіційно зареєстровані понад 250 тисяч ВПО, щодня прибувають евакуаційні потяги та дедалі більше людей, які потребують особливого піклування й догляду). Зокрема, наразі йдеться про створення геріатричних центрів та закладів підтриманого проживання, оскільки мережа закладів Львівщини переповнена через велику кількість людей похилого віку та з інвалідністю з числа ВПО. Висловлено прохання до литовської сторони долучитися до розбудови та облаштування гуртожитків навчальних закладів, в яких місцева влада здійснює реновацію щоб уможливити поселення ВПО.

Окрім турботи про ВПО, Львівщина є лідером серед областей України за кількістю релокованого бізнесу, – понад 230 підприємств переїхали в регіон та успішно працюють, створюючи нові робочі місця. Висловлена пропозиція до латвійської сторони щодо тіснішої співпраці з латвійським бізнесом в плані залучення інвестицій.

 

 

Окремо було заторкнуте питання щодо відкриття на Львівщині Superhumans – центру для надання допомоги постраждалим внаслідок російської агресії, клініки, яка спеціалізуватиметься на протезуванні, реабілітації та лікування посттравматичних розладів. Латвійська делегація висловила готовність підтримати цей проєкт, в тому числі надавати кваліфіковані консультації з боку латвійських лікарів медперсоналу центру.

Спікер Латвійського парламенту зазначив, що Україна допомогла Латвії об’єднатись, оскільки його країна ще ніколи не була настільки єдина у своєму прагненні відокремитись від усього російського. Найбільше латвійців об’єднує мрія про велику Перемогу України. Народ Латвії щиро вболіває за українців при відвоюванні власних територій і щиро співчуває при чергових звірствах з боку окупантів, як це мало місце у Дніпрі 14 січня.

Латвійський гість запевнив про готовність долучатись до проєктів в різних сферах, що стане вкладом Латвії в те, що робить Україна для цілого цивілізованого світу.

Латвія – одна з тих країн, чия підтримка для України у перерахунку на відсотки від ВВП – одна з найбільших за 2022 рік. Це також одна з передових країн, які надають військову допомогу Україні. Голова Саейми підтвердив, що розглядається можливість надсилання нової партії військової допомоги Україні, у тому числі системи ППО Stinger. Латвія надала військової допомоги, військового обладнання на суму більше як 300 млн євро (третина військового бюджету Латвії), — гаубиці, дрони, обладнання для військовослужбовців.