ЛЮБЛІНСЬКИЙ ТРИКУТНИК НА РІВНІ ПРЕЗИДЕНТІВ У ЛЬВОВІ

  

 

11 січня 2023 року у Львові відбувся Люблінський трикутник за участю Президента України Володимира Зеленського, Президента Польщі Анджея Дуди та Президента Литовської Республіки Гітанаса Наусєди.

Глави держав підписали Спільну декларацію, що підтверджує багатовікові історичні зв’язки між трьома країнами, а також визначає пріоритетні напрями співпраці Люблінського трикутника у межах стратегічного курсу України щодо набуття повноправного членства в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору з набуттям Україною членства у згаданих організаціях щойно це дозволять умови.

У документі відзначено намір Литви та Польщі продовжити надання потужної військової, технічної, оборонної, гуманітарної та іншої підтримки Україні. Декларація підтверджує підтримку створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії Російської Федерації проти України. У документі окремо відзначено розширення Чорноморської зернової ініціативи на інші морські порти України та важливість продовження програми «Зерно з України» для посилення глобальної продовольчої безпеки.

https://www.president.gov.ua/storage/j-image-storage/29/89/09/1783ebee9c6f776413aba154d518f73f_1673446660_extra_large.jpeg

Головну увагу на переговорах приділено безпековим питанням в контексті ситуації на передовій та приготувань росії до нової ескалації на фронті. Детально обговорено постачання зброї для України та конкретні можливості обмежити потенціал російської агресії. Висловлено вдячність литовській та польській сторонам за допомогу і незмінну позицію дієвої підтримки України на міжнародній арені, на якій все більше держав готові проявити своє лідерство в реалізації Української формули миру. Йдеться про 10 чітких пунктів, які здатні створити нову архітектуру безпеки країни, зокрема радіаційну, продовольчу, енергетичну, а також звільнення усіх полонених і депортованих українців. Окремий пункт – справедливе покарання для російських терористів, створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків, завданих росією.

 Значна увага була приділена питанню інтеграції України в Європейський Союз і НАТО за повної підтримки польських та литовських партнерів. Українська сторона розраховує на відчутний прогрес в напрямку євроатлантичної інтеграції в рамках саміту НАТО у Вільнюсі (липень 2023р.).

Обговорено також тристоронню співпрацю в контексті захисту енергетичної системи України від російських ударів, відновлення цих об’єктів.

https://www.president.gov.ua/storage/j-image-storage/29/88/29/da70baa1137ced13276bb3c57e4d5bbe_1673446623_extra_large.jpeg

 

Президент Литви повідомив, що Литва передає системи протиповітряної оборони та певні зенітні установки, а також підтвердила, що військова допомога буде продовжена через підприємства оборонної промисловості Литви, а для закупівлі зброї Україні будуть зроблені фінансові внески в міжнародні ініціативи та фонди. Міністерство національної оборони Литви вже передбачило у своєму бюджеті 40 мільйонів євро для реалізації цих цілей. Литва також сприятиме навчанню українських військових, поповненню та ремонту української військової техніки.

Наразі з Литви до України прямують сотні генераторів і трансформаторів електроенергії, призначених для відновлення енергетичного сектору країни після бомбардування цивільної інфраструктури росією.

Глава Литовської держави Гітанас Науседа відзначив, що пишається литовським народом, неурядовими організаціями, державними підприємствами, муніципалітетами – усіма, які відгукнувся на заклик допомогти народу України залишитися неушкодженим цієї холодної зими. Литовські муніципалітети, до яких звернувся Гітанас Науседа, разом із Червоним Хрестом місяць тому вже передали майже сотню потужних генераторів, деякі з них відмовилися від запланованих різдвяних зустрічей, щоб заощаджені кошти направити на допомогу Україні.

https://www.president.gov.ua/storage/j-image-storage/29/88/53/742dba299432c8445103f5beb12e07c0_1673446625_extra_large.jpeg