У ФОКУСІ УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ СПІЛЬНОТА

8 жовтня 2024 року у Львові в рамках XVII Екуменічного тижня Українського католицького університету (УКУ) відбулася міжнародна панельна дискусія «Українські спільноти за кордоном: стійкість, зростання, поступ», організована Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».

MIOK 1В рамках панельної дискусії відбувся обмін думками і виступи ректора Національного університету «Львівська політехніка» Юрія Бобала, ректора УКУ Тараса Добка, директора Інституту екуменічних студій УКУ Романа Фігаса, віцепрезидентів Світового конгресу українців (СКУ) з різних куточків світу, заступника директора Фонду Конрада Аденауера в Україні Яна-Філіпа Вьолберна та заступника представника МЗС України у Львові Катерини Терек.
До учасників з вітальними словами звернулись єпископ курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства, голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ Владика Степан Сус.
Учасники заходу давали відповіді на актуальні виклики історичного часу, а саме: що робить українців стійкими? чи зростання українців означає ефективність? як збал

MIOK 3

ансувати зусилля діаспора-держава Україна?MIOK 2MIOK 4Відзначалося, що ще до великої війни українство було глобальним явищем, але чи захочуть і чи зуміють сьогодні українці зберегти українську ідентичність за кордоном? Особливо це стосується тих, хто покинув Україну із початком повномасштабного вторгнення: чи не законсервують вони свою, ще не до кінця сформовану, ідентичність через їхню неприсутність в Україні? Чи захочуть і чи зможуть українці ставати амбасадорами України за кордоном, обіймати посади у міжнародних фондах, агенціях, організаціях? Чи формуватимуть вони публічну опінію на підтримку України? Адже результат цієї війни залежить не лише від військової та економічної потуги, а й від формування публічної думки у західних демократіях, від яких залежить підтримка нашої боротьби. Тому роль українців, які виїхали і перебувають за кордоном, є дуже важливою. Якими є ментальні та фізичні стежки українців додому? Що можуть зробит

MIOK 5MIOK 6

и університети, щоб ці стежки формувати і прокладати? Що можуть запропонувати українські церкви та релігійні організації у взаєминах із новоприбулими, і чи готова держава тісно співпрацювати із Церквою щодо цього? Як створити ефект синергії серед різних гравців на цьому полі, якими є посольства, Український інститут, університети та їхня міжнародна діяльність, церкви тощо?
Сьогодні український досвід має глобальний характер, і українці за кордоном мали б відчути, як зміцнення зв’язків з Україною посилює їхню суб’єктність, дає їм конкурентну перевагу в глобальному світі, адже тільки разом можливо досягнути успіху.MIOK 7Варто також відзначити, що на сьогодні на урядовому рівні відбувається розробка нової комплексної політики комунікації з українською всесвітньою спільнотою, яка включатиме низку важливих напрямків.MIOK 8В активній дискусії взяли участь: директор Міжнародного інституту освіти та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» Ірина Ключкоська, голова Світової Координаційної виховно-освітньої Ради СКУ (Париж, Франція) Любов Любчик, Голова правління Фонду «Український дім» (Варшава, Польща) Мирослава Керик, Віцепрезидентка СКУв Океанії та Азії, Голова Союзу українок штату Вікторія (Мельбурн, Австралія) Наталія Пошивайло-Таулер, Віцепрезидент СКУ у Південній та Центральній Америці (Буенос-Айрес, Аргентина) Юрій Данилишин, Віцепрезидент СКУ на Близькому Сході та Центральній Азії (Абу-Дабі, ОАЕ) Євген Семенов, Голова місії Світового Конґресу Українців в Україні, Київ, (Посол України в Канаді 2015-2021рр.) Андрій Шевченко та заступник Представника МЗС України у Львові Катерина Терек.
MIOK 9Екуменічні тижні УКУ є майданчиком для діалогу та осмислення подій, що резонують в Україні та у світі. Форум відбувається щорічно вже 17 років поспіль. У фокусі цьогорічних дискусій постали актуальні питання сьогодення – стійкість спільнот у часі війни: реінтеграція громад та ветеранів, українські спільноти за кордоном, переслідування релігійних спільнот на тимчасово окупованих територіях, шлях до зцілення та відновлення країни. Дискусія та обмін думками науковців, представники української всесвітньої спільноти, релігійних спільнот та лідерів різних секторів відбувався упродовж чотирьох днів у Львові.

MIOK 10