УКРАЇНСЬКО-НІДЕРЛАНДСЬКИЙ ДІАЛОГ З ПИТАНЬ ПІДТРИМКИ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ ДО ЄС

 

10 квітня 2025 року Львів з робочим візитом відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Алле Дорхаут. Іноземний гість був прийнятий керівництвом області та Представництвом. На зустрічі Посла супроводжував Почесний консул Королівства Нідерландів у Львові Андрій Гринчук.Holland 1Висловлено вдячність за послідовну підтримку України Нідерландами, як у питаннях оборони, так і в гуманітарній та економічній сферах. В умовах постійних бомбардувань надання винищувачів F-16 стало надзвичайно важливою підтримкою ЗСУ, а також професійна підготовка українських пілотів і військових. Це є дуже вагомий вияв солідарності.
Посол запевнив, що Нідерланди продовжуватимуть надавати допомогу. Нідерланди – це країна, яка цінує свободу, також пережила окупацію і знає, що означає жити в неволі. Нідерланди завжди боролися за рівноправ’я. Holland 2Нідерландська сторона надає велику допомогу і Львівщині, зокрема, інвестує в рамках проєкту Superhumans.
Іноземних гостей було поінформовано також щодо ситуації в області в контексті понад 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з яких 10 тисяч – люди з інвалідністю.​ Наразі основні потреби полягають в наданні медичної допомоги та підтримці соціальних закладів, які наразі переповнені вдвічі. Вся соціальна сфера, включаючи центри підтриманого проживання, геріатричні та психоневрологічні заклади, функціонує за рахунок обласного бюджету. Також висловлено зацікавленість у залученні до проектів у сфері охорони здоров’я, що водночас сприятиме співпраці між медичними установами країн.Holland 3Окремо обговорили сферу профтехосвіти. Запропоновано налагодити співпрацю між нідерландськими виробниками агротехніки та навчально-практичними центрами Львівщини. Зі свого боку Алле Дорхаут відзначив, що в Нідерландах теж переважає вища освіта, проте більшість випускників вишів, коли шукаючи роботу, проходять короткострокові освітні курси чи закінчують заклади професійної освіти.
Задля ефективного економічного розвитку регіону та його інтеграції в європейський транспортний простір, необхідно розвивати і покращувати логістичну галузь. Відомо, що після блокади морських портів значну частину вантажопотоків перенаправили через Львівську область, що сприяло активному розвитку логістичної інфраструктури регіону. В області функціонує шість автомобільних та два залізничних пункти пропуску, які відіграють ключову роль у транскордонній співпраці та інтеграції в європейські транспортні коридори.​ Станом на сьогодні, одним зі стратегічних проєктів є будівництво євроколії, що дозволить з’єднати Львів із європейською залізничною мережею та покращити як пасажирські, так і вантажні перевезення між Україною та країнами ЄС, балтійськими країнами і виходом до Середземного та Адріатичного морів.​ Таким проектом є і розширення авіаційної інфраструктури, зокрема добудова вантажного терміналу в міжнародному аеропорту «Львів» імені Данила Галицького. Реалізація цих проєктів залежить від подальшої інтеграції України в Європейський Союз та адаптації інфраструктури до європейських стандартів.
Обговорили питання євроінтеграції. На регіональному рівні, перш за все, постає питання децентралізації, яка спрямована на розмежування повноважень між представницькими та виконавчими органами влади на регіональному рівні, що відповідає європейським стандартам управління. Прискорення реформи сприятиме підвищенню ефективності управління на місцях, забезпеченню більшої автономії регіонів та наближенню України до європейських стандартів місцевого самоврядування.
В країнах ЄС децентралізація стала важливим чинником розвитку місцевого самоврядування та підвищення якості надання послуг. В цьому контексті, співпраця з Нідерландами має потенціал значно покращити якість послуг у громадах завдяки як регіональному, так і локальному партнерству.