ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОГО ПАРКУ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ СТАЛІНСЬКИХ РЕПРЕСІЙ 1944-1949

Sambir_114 листопада 2024 року у м. Старий Самбір Львівської області у 80-ту річницю трагічних подій було урочисто відкрито Меморіальний парк, присвячений пам’яті жертв сталінських репресій 1944-1949 років. Парк розташований на території колишньої військової частини, де після ІІ Світової війни знаходилися концентраційні табори НКВС №22 та №194 та Самбірський шпиталь військовополонених №2149.

На заході були присутні, а також поклали квіти Державний секретар Міністерства закордонних справ та торгівлі Угорщини Адам Штіфтер, Генеральний консул Угорщини в місті Ужгород Йожеф Бачкаі, провідний консул Генерального консульства Угорщини в Берегові Іштван Дьєбнар, Почесний консул Угорщини у м. Львів Лариса Малех, Старосамбірський міський голова Ігор Трухим, начальник департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Дорош Василь, уповноважені особи Закарпатського обласного благодійного фонду Свалявський меморіальний парк Михайло Товт та Юрій Дупко, представники угорської меншини Закарпаття, Словаччини та мас-медіа.
Від Представництва МЗС України у Львові у заході взяла участь радник Представництва Катерина Терек.
Організаторами заходу стали Товариство культури львівських угорців за сприяння Старосамбірської районної державної адміністрації та Старосамбірської міської ради, а також Закарпатського обласного благодійного фонду Свалявський меморіальний парк. Проект з оформлення парку та виготовлення пам’ятника реалізовані за сприяння та фінансової допомоги Міністерства закордонних справ та торгівлі Угорщини, Державного секретаріату національної політики Міністерства державного управління та юстиції Угорщини та урядовим Фондом імені Ґабора Бетлена.
Пам’ятник був створений видатним закарпатським скульптором Петером М

Sambir_2

атлом, членом Національного союзу художників України. На кам’яній брилі міститься напис трьома мовами – українською, німецькою і угорською: «Пам’яті невинних жертв сталінського терору 1944-1949» (німецькою – «Dem Gedenken an die unschuldigen Opfer des stalinistischen Terrors 1944-1949», угорською – «A Sztálini terror ártatlan áldozatai emlékére 1944-1949»).

Варто відзначити, що між 1944 та 1949 роками на Закарпатті сталінська влада «збирала» людей від 18 до

56 років на «маленькие работы» – насправді ж людей етапами переганяли через Карпати до Самбора, де садили у товарні вагони для худоби і відправляли на примусові роботи в шахти на Донбасі, на Кавказ або в Гулаг. Лише одиниці повернулися звідти живими, більшість хворіли і гинули в дорозі, або в таборах.
За результатами обробки величезного масиву архівних матеріалів з впевненістю можливо констатувати, що у таборах НКВС Старого Самбору №22 та №194 за 1944-1948 роки було поховано близько 3 000 людей, що загинули від холоду, хворіб та немилосердного поводження з людьми. З них, близько 200 угорців з Закарпаття + 100 осіб інших національностей (імена яких відомі), – відповідно до оброблених матеріалів архівів та зібраних даних від тих, кому вдалося вижити.
Місця групових могил були розташовані безпосередньо біля самих таборів НКВС.
В самих таборах №22 та №194 побувало загалом близько 500 000 невинно депортованих людей.

Під час заходу присутні об’єднались в спільній екуменічній молитві та

Sambir_3

вшанували пам’ять жертв репресій 1944-1949 років. Панахида відбулась за участі Архієпископа Дрогобицького та Самбірського Владики Яківа, Благочинного Старосамбірського району отця Івана Білика, декана Старосамбірської УГКЦ о.Михайла Николина та протестанського душпастира села Гече Закарпатської області Арпада Давіда.