ВРУЧЕННЯ НАГОРОД «ПРАВЕДНИКІВ НАРОДІВ СВІТУ» НАДЗВИЧАЙНИМ І ПОВНОВАЖНИМ ПОСЛОМ ДЕРЖАВИ ІЗРАЇЛЬ В УКРАЇНІ МІХАЕЛЕМ БРОДСЬКИМ

30 січня 2025 року відбулася робоча поїздка до Львова Надзвичайного і Повноважного Посла Держави Ізраїль в Україні Міхаеля Бродського, в рамках якої іноземний гість був прийнятий керівництвом області та Представництва.

Посольство Держави Ізраїль в Україні та агенція МАШАВ передали партію портативних зарядних станцій EcoFlow для восьми родин Львівської області, яким необхідна підтримка. Станції отримали родини, де є особи з інвалідністю, важкохворі, які потребують постійного доступу до електроенергії для роботи життєво необхідного медичного обладнання, багатодітних сімей та внутрішньо переміщених осіб. Серед отримувачів – родини з Львівського, Шептицького, Стрийського, Золочівського та Дрогобицького районів області.

Послу Міхаелю Бродському та голові Ізраїльської міжнародної агенції з розвитку співробітництва МАШАВ Ейнат Шлейн була висловлена щира подяка за допомогу.

Під час зустрічі обговорили можливості подальшої співпраці. Посол зі свго боку зазначив, що Ізраїль відкритий до подальшої співпраці з Україною, зокрема зі Львівщиною, та готовий надавати необхідну допомогу, попри складну ситуацію в Ізраїлі.

«Відносини між Ізраїлем і Україною мають глибоке коріння. Один із яскравих прикладів цього зв’язку — церемонія вшанування праведників народів світу, що є важливим етапом нашої місії.

Наше партнерство розпочалося ще задовго до повномасштабної війни, але з її початком наша відданість лише зміцніла. Ми не лише надавали гуманітарну допомогу, а й підтримували український народ через освітні ініціативи.

Стійкість — одна з головних цінностей Ізраїлю, і ми ділимося цим досвідом із сотнями, тисячами українців. Незважаючи на виклики, які постають перед Ізраїлем сьогодні, ми продовжуємо підтримувати Україну та її громадян», – розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський.

У межах зустрічі голова Ізраїльської міжнародної агенції з розвитку співробітництва МАШАВ Ейнат Шлейн також висловила зацікавленість у обміні досвідом.

«Ми надаємо значну гуманітарну допомогу, але основою нашої діяльності є навчання та підвищення кваліфікації. Ми віримо в людський капітал, адже це найкращий інструмент для змін, розвитку та процвітання кожної людини», – зауважила Ейнат Шлейн.

 

Окрім вищезазначеного, Міхаель Бродський представив новопризначеного Почесного Консула Держави Ізраїль – Андрія Рікоту.

 

Програма перебування у Львові Посла Держави Ізраїль також включала проведення урочистої церемонії вручення нагород «Праведників народів світу» нащадкам двох родин, які під час Другої світової війни рятували євреїв від знищення на території Європи, окупованій нацистами.

Учасниками церемонії стали жителі Львова – Ярослав і Северина Мирович, нагороду яких отримала онука Любов Карпинська, а також Катерина Фастрига з міста Яремче Івано-Франківської області, її нагороду отримала онука Вероніка Фастрига.

Посол відзначив, що завжди у житті настає момент, коли потрібно обирати між добром і злом. Це стосується як держави, так суспільства, так і кожної окремої людини. Але наскільки ж великою та світлою має бути душа, коли ти наважуєшся рятувати когось, знаючи, що це – пряма загроза твоєму життю. Сьогодні Держава Ізраїль удостоїла ще трьох українців звання «Праведник народів світу». Під час Другої світової війни вони, як і ще майже три тисячі українців (це лише за офіційними даними, а фактично – значно більше) рятували євреїв – знайомих, сусідів, а часом – абсолютно чужих людей.

На медалі Праведника народів світу викарбувано: «Той, хто врятував одну душу, врятував цілий світ».

«Праведники народів світу» – це почесне звання, яке присуджується Державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення на території Європи, окупованій нацистами. Визнані Праведниками отримують медаль і Почесну грамоту, а їхні імена увічнюють на меморіалі Яд Вашем на Горі Пам’яті в Єрусалимі.

За офіційними даними, звання Праведника присвоїли 2707 громадянам України. 128 осіб зі зазначеної кількості – жителі Львівщини. Серед них – блаженний Климентій Шептицький, брат Митрополита Андрея. За кількістю Праведників Україна посідає четверте місце у світі після Польщі, Нідерландів та Франції.

У 2024 році під час церемонії нагородження «Праведників народів світу» у Львові звання «Праведника народів світу» присвоїли 6 особам зі Львівської, Волинської та Тернопільської областей (посмертно).

Посол відзначив, що це звання носять уже понад 2 тисячі українців. Насправді тих, хто достойний носити це звання набагато більше, тож ми продовжуємо шукати нові факти й відкривати імена, які раніше були невідомими. Він висловив вдячність нащадкам праведників за те, що вони зберігають цю пам’ять, і запевнив, що їхній подвиг завжди пам’ятатимуть.

Слід додати, що 27 січня – Міжнародний день вшанування пам’яті жертв Голокосту. Цього дня у 1945 році війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау (Республіка Польща).

За приблизними підрахунками, за час Голокосту нацисти знищили 6 мільйонів євреїв в Європі, серед яких 1,5 мільйона дітей. За період 1941-1945 років в Україні фашисти знищили 1,5 мільйона євреїв.

Саме тому, у 1953 році Міжнародний інститут збереження пам’яті жертв Голокосту Яд Вашем ухвалив закон про те, щоб віддати належне тим людям неєврейської національності, які під час Другої світової рятували євреїв. А в 1963 році визначили критерії присвоєння звання Праведник.