«ЗЛОЧИНИ ПРОТИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ – У ВОЄННИЙ І ПОЗАВОЄННИЙ ЧАС»

18-19 травня 2023 року у Львові відбулася Міжнародна конференція Консультативної Місії ЄС

IMG-20230519-WA0016

в Україні «Злочини проти культурної спадщини – у воєнний і позавоєнний час», організована КМЄС в Україні.

У заході з насиченою програмою взяли участь велика кількість іноземних топ спікерів – представників World Customs Organization, Blue Shield International, OSCE, UNESCO, Interpol, International Council of Museums (ICOM), ICOM Ukraine, European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (EUROJUST), Carabinieri Tutela Patrimonio Culturale – Командування карабінерів з охорони культурної спадщини Італії, Bundesministerium Inneres (Bundeskriminalamt) – кримінальної служби Федерального міністерства внутрішніх справ Австрії, інші. Окрім міжнародних експертів з питань захисту культурних цінностей, участь у дискусії взяли представники українських органів безпеки та судової влади, музеїв і культурних установ.

IMG-20230519-WA0013

З вітальними промовами до учасників звернулися: заступник Міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва, голова ЛОВА Максим Козицький, Львівський міський голова Андрій Садовий, а також Голова КМЄС в Україні Антті Юхані Хартікайнен.

Як зауважив Антті Юхані Хартікайнен, таким чином КМЄС в Україні прагне сприяти напрацюванню найкращої моделі співпраці між учасниками конференції у відшкодуванні збитків, завданих російською агресією об’єктам культурної спадщини України, а також у розслідуванні відповідних злочинів.

Очільник Львівщини зі своєї сторони наголосив на важливості засудження злочинів проти культури, оскільки російська сторона воює жорстоко та безжально, зрівнюючи з землею українські міста, нищачи українську культуру та ідентичність. Головним наміром рф було саме знищення культурної ідентичності, проте це вже є нереальним з огляду на активну зовнішню політику України і міжнародну підтримку партнерів. При цьому неодмінно настане час покарання злочинів рф, в т.ч. в культурній сфері.

IMG-20230519-WA0001

Андрій Садовий зауважив, що в цьому році минає 25 років, як Львів став частиною сім’ї ЮНЕСКО і вся історична частина міста належить до Світової спадщини. Однак, переважна більшість пам’яток міста сьогодні є схованими і захищеними від можливих руйнувань через ракетні атаки ворога.  перемога України у цій війні рівносильна перемозі демократії, така перемога має дві частини: вигнати ворога з нашої землі та перебудувати нашу країну. Україні дуже багато треба зробити в питаннях захисту історичної спадщини, процесів реновації та з точки зору модерних інноваційних підходів. Ключовим у цих процесах є єдність України з міжнародною спільнотою, отримання ефективної підтримки.

У межах дводенної конференції відбулися чотири дискусійні панелі, під час яких обговорили правове регулювання злочинів проти культурної спадщини, практичний підхід вирішення проблеми, реагування на міжнародному та н

IMG-20230519-WA0005

аціональному рівнях, а також окрема панель була присвячена діяльності ЮНЕСКО в Україні та відкриття культурного осередку ЮНЕСКО у Львові.